معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت:

تولید عسل در آذربایجان شرقی ۴.۴ درصد افزایش یافت

امسال تولید عسل در این استان بر اساس سرشماری جدید در مقایسه با سرشماری سال ۱۳۹۸ حدود ۴.۴ درصد افزایش یافته است.
اشتراک گذاری
09 بهمن 1401
194 بازدید
منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران
کد مطلب : 143

صمد زمانزاد قویدل روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به سرشماری جدید سراسری زنبورعسل سال ۱۴۰۱، اظهار کرد: مجموع تولید عسل استان در سال ۱۳۹۸، ۱۵ هزار و ۱۷ تن بوده که این میزان در سال جاری، به ۱۵ هزار و ۶۷۶ تن رسیده است.

وی افزود: این افزایش تولید ناشی از اصلاح ساختار کندوهای مدرن قدیمی و استفاده از کندوهای کف باز، استفاده از ملکه‌های هیبرید وارداتی و پربازده، جایگزینی کندوهای بومی با مدرن، افزایش دانش بهره برداران ناشی از برگزاری کلاس‌های آموزشی و همایش‌ها است.

وی با بیان اینکه تعداد زنبوردار و افراد شاغل در زنبورستان های آذربایجان شرقی در مجموع ۱۷ هزار و ۵۶۱ نفر می‌باشد، گفت: تعداد کلنی های بومی در سرشماری سال جاری ۱۷۶ هزار و ۵۲۰ است که نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۸، ۱۸ درصد کاهش یافته است که با توجه به توصیه‌های ترویجی و کلاس‌های آموزشی که بین بهره برداران این حوزه برگزار شده، انتظار حذف و جایگزینی کندوهای مدرن به جای کندوهای بومی می‌رفت.

وی تعداد کلنی های مدرن را در سرشماری سال جاری یک میلیون و ۱۰۵ هزار و ۸۶۸ عنوان کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی از نظر تعداد کندو رتبه نخست کشور و از نظر تولید عسل رتبه دوم کشور و از نظر فرآوری و بسته بندی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه متوسط تولید عسل در کندوهای بومی در سرشماری سال جاری نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۸ تغییر پیدا نکرده است، گفت: اما در کندوهای مدرن متوسط تولید عسل از ۱۱.۹۴ کیلوگرم در سال ۱۳۹۸ به ۱۳.۴۶ کیلوگرم افزایش یافته است که رقم قابل توجهی می‌باشد.

وی افزود: در سایر محصولات زنبورعسل نیز افزایش تولید قابل توجهی نسبت به آمار سرشماری سال ۱۳۹۸ مشاهده می‌شود که می‌توان به افزایش دانش بهره‌برداران، اقتصادی شدن تولید سایر فرآورده‌های کندو و عسل و دیدگاه زنبورداران نسبت به خروج از تک محصولی بودن کندو در سال‌های آینده امیدوار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *