ماجرای لغو یک شبه ممنوعیت واردات واحدهای بازرگانی

ماجرای لغو یک شبه ممنوعیت واردات واحدهای بازرگانی در شرایطی ممنوعیت ثبت سفارش شرکت های بازرگانی یک شبه لغو شد که به این شرکت ها اجازه داده شده تا صرفا از ۷۵۰ کد تعرفه ای که بعضا به نظر می رسد در انتخاب آن ها چندان کارشناسی صورت نگرفته، ثبت سفارش صورت گیرد. به گزارش […]

اشتراک گذاری
09 خرداد 1403
31 بازدید
کد مطلب : 3612

ماجرای لغو یک شبه ممنوعیت واردات واحدهای بازرگانی
در شرایطی ممنوعیت ثبت سفارش شرکت های بازرگانی یک شبه لغو شد که به این شرکت ها اجازه داده شده تا صرفا از ۷۵۰ کد تعرفه ای که بعضا به نظر می رسد در انتخاب آن ها چندان کارشناسی صورت نگرفته، ثبت سفارش صورت گیرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از ابتدای اردیبهشت ماه صدور کد هشت رقمی مرتبط با ثبت سفار ش متوقف گردیده است و به تازگی به صورت رسمی از سوی سامانه جامع تجارت توقف صدور ثبت سفارش شرکتهای بازرگانی اعلام شد.
بر اساس مصوبات جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ امکان اخذ ثبت سفارش جدید صرفا برای واحدهای تولیدی وزارت صنعت، معدن و تجارت که برنامه تولید سال ۱۴۰۳ خود را در بخش تجارت داخلی ثبت کرده باشند و این برنامه به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دفتر تخصصی مربوطه رسیده باشد، امکان پذیر خواهد بود. امکان اخذ ثبت سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نمی‌باشد. ثبت سفارش کالاهای «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و «وزارت جهاد کشاورزی» مشمول این مصوبه نمی‌باشند.

لغو یک شبه ممنوعیت واردات واحدهای بازرگانی
این در حالی است که به دنبال موج رسانه ای ایجاد شده در خصوص توقف ثبت سفارش شرکت های بازرگانی، در آخرین اطلاعیه سامانه جامع تجارت و بر اساس مصوبات جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ امکان اخذ ثبت سفارش جدید صرفا برای واحدهای تولیدی وزارت صنعت، معدن و تجارت که برنامه تولید سال ۱۴۰۳ خود را در بخش تجارت داخلی ثبت کرده باشند و این برنامه به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دفتر تخصصی مربوطه رسیده باشد، امکان پذیر خواهد بود.
بنابراین امکان اخذ ثبت سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچون گذشته برقرار است لیکن اولویت اول با ۷۵۰ کد تعرفه‌ای است که در تامین کالاهای مورد نیاز کشور از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.
واکاوی در ۷۵۰ کد تعرفه ای که امکان ثبت سفارش برای شرکت های بازرگانی در آن ها وجود دارد
گفتنی است تا کنون از حدود ۵۵۰۰ کد تعرفه، ۷۵۰ تای آن ها باز شده است که به نظر می رسد در بازگشایی این ردیف کد تعرفه ها نیز چندان کارشناسی صورت نگرفته است و برخی از اقلام غیرضروری بازگشایی شده است.
لازم به ذکر است در بررسی ۷۵۰ کد تعرفه ای که امکان ثبت سفارش برای شرکت های بازرگانی درآن ها وجود دارد بعضا مواردی دیده می شود که بسیار قابل تامل است شبهات جدی در ضروریت این کالاها وجود دارد. به عنوان مثال در لیست این کد تعرفه ها، کالایی هایی نظیر چوب دستی اسکی، توپ اسکواش، شلوار موتور سواری، دسته ی بازی، توپ رنگی پینت بال، چوب ماهیگیری، دستگاه آرایش مو، وافل و ویفر، تخته ی برف سواری، کلاسور، توپ تنیس روی میز، صندلی ماساژ، چوب هاکی، توپ پردار بدمینتون، مدل آناتومی، تفریحات پارک آبی و توپ اسکواش و ….. به چشم می خورد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *