رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران خاطر نشان کرد:

نرخ انواع روغن اعلام شد/ فعلا احتمال افزایش قیمت وجود ندارد

بعید است که تولیدکنندگان بخواهند در 2 ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال کنند؛ به نظر می‌رسد که سازمان حمایت تا پایان سال جاری با هیچ افزایشی نرخی موافقت نکند. باید منتظر ماند و دید که در سال آینده چه تصمیماتی از سوی مسئولان اخذ می‌شود.
اشتراک گذاری
09 بهمن 1400
78 بازدید
منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران
کد مطلب : 106

داود فکوری، با اشاره به آرامش حاکم بر بازار روغن، گفت: گزارشی مبنی بر گرانی و افزایش نرخ روغن به ما ارائه نشده است و تولیدکنندگان خللی در روند تولید و توزیع ایجاد نکردند.

وی با بیان اینکه تقاضا برای مصرف روغن در بازار تغییر محسوسی نکرده است، افزود: قیمت‌ها نیز مانند سابق است و تولیدکنندگان در ۲ ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال نکردند.

این فعال صنفی با اشاره به نرخ انواع روغن خوراکی مایع و جامد در بازار، تصریح کرد: ۵ کیلویی جامد ۳۶۵ هزار و ۴۰۰ تومان، ۸۱۰ گرمی مایع ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان، یک کیلو و ۳۰۰ گرمی مایع ۹۶ هزار و ۳۰۰ تومان و یک کیلو و ۶۰۰ گرم مایع ۱۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران ادامه داد: حذف ارز ترجیحی بر واردات کالاهای اساسی افزایش نرخ محصولات را به همراه آورد. افزایش نرخ روغن کاهش مصرف را به همراه آورد از این‌رو تولیدکنندگان متقاعد شدند که ۱۰ درصد نرخ‌ها را کاهش بدهند و این کاهش ۱۰ درصدی تاحدودی توانست بازار را از شرایط رکود خارج کند. به عنوان مثال روغن ۸۱۰ گرمی که در اردیبهشت سال جاری ۱۴ هزار تومان بود بعد از حذف ارز ترجیحی قیمت آن به ۶۲ هزار تومان رسید طبیعی بود که این افزایش نرخ ریزش مصرف را به ‌همراه می‌آورد.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش نرخ نیما باعث بالا رفتن هزینه واردات می‌شود آیا این موضوع در نهایت برقیمت روغن در بازار تاثیر می‌گذارد؟ گفت: بعید است که تولیدکنندگان بخواهند در ۲ ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال کنند و به نظر می‌رسد که سازمان حمایت تا پایان سال جاری با هیچ افزایشی نرخی موافقت نکند باید منتظر ماند و دید که در سال آینده چه تصمیماتی از سوی مسئولان اخذ می‌شود.

فکوری در پایان تاکید کرد: روغن یکی از کالاهای اساسی سبد خانوارهاست قابل تصور نیست که قیمت این محصول همچنان رو به جلو باشد چراکه دیگر بازار کشش افزایش نرخ را ندارد وافزایش نرخ‌ها روی محصول روغن اعمال شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

مطالب مشابه

رخسار زرد زیتون سبز ایران
در گفت و گو با برنامه ایران فود چالش‌های موجود در حوزه زیتون بررسی شد

رخسار زرد زیتون سبز ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *